Život s Airou

Snímka obrazovky 2021-03-18 o 14.41.55

Ahoooj,

Dnes som sa rozhodla vtiahnúť vás do môjho psíčkarského života. Pre tých, ktorý už psíka doma máte, viete čo to všetko obnáša, no pre tých, ktorý len nad tým rozmýšľajú, možno takýto článok aj uvítajú.

Tak poďme pekne od začiatku. Aira je náš druhý psík. Prvá bola labradorka Candy. Úžasný, prvý oddaný psík, ktorý si so mnou prešiel všetkými fázami dospievania od mojich 10 rokov. Vďaka Candy som prekonala svoj strach ku zvieratám. Jediný pes, ku ktorému som sa dokázala dovtedy priblížiť, a dotknúť sa ho bol pudlík, ktorý býval u mojich starých rodičov. (Počas svojho života som zistila, že  pes ako domáci maznáčik, je veľmi dobrá konverzačná téma). Candy počas svojho život prekonala viaceré operácie a jej zdravie bolo veľmi krehké.  Po 12 rokoch sme si museli dať zbohom, a doma zostalo akosi prázdno.

Po kratšej, skoro štvor mesačnej pauze, sa začala doma ozývať téma nový psík, čoraz častejšie. Vedeli sme, že najťažší oriešok bude presvedčiť  maminu. Preto sme s bratom začali postupne ukazovať fotky šteniatok rôznych plemien, a dúfali sme, že jedno ju obmäkčí natoľko, že nového psíka schváli. Táto naša taktika  (prekvapivo) zafungovala, a dostali sme sa k druhému kroku- výber plemena. ( Aké plemeno vybrať?) 

Nemecký drôtosrstý stavač


Výber plemena nám dal troška zabrať. Vedeli sme však, že už to nebude labradorka, kedže toto miesto už naždy patrilo našej Candy. Pôvodne sme rozmýšlali nad menším plemenom. Pohlavie sme mali jasné hneď – fenka. Pohrávali sme sa s viacerými rasami ako: dlhosrstý jack russel terier, borderská kólia, retríver. Až jeden večer sme narazili na plemeno nemeckého drôtosrstého stavača. Doma sa táto rasa hneď uchytila. Ja som však spočiatku to isté nadšenie nezdieľala. Prečítala som si všetko o stavačoch, čo som našla. Trocha som sa obávala či zvládnem jej temperament, kedže mi bolo úplne jasné, že ju budem mať na starosti práve ja. Ale nakoniec som výzvu  prijala, a zamerala som sa na budúce šteniatko!

Pustila som sa do hľadania kvalitnej chovnej stanice. Problém bol v tom, že toto plemeno stavača nie je na Slovensku veľmi bežné. Ako prvého som našla pána z južného  Slovenska, ktorého fenka bola v tom čase už gravídna, a hneď sme sa dohodli, že si z tohto vrhu berieme jednu fenku. Keď sa blížil deň pôrodu, v napätí sme sledovali všetky príspevky na facebooku. Hádali sme, ktoré z tých malých guličiek bude práve tá naša. Príliš sme sa však tešili, a na ďalší deň – pondelok mi pán chovateľ zavolal, že žiadna fenka už pre nás nezostala. Nebol to práve najkrajší začiatok týždňa. Došlo do mňa sto čertov, sadla som rýchlo za počítač, a ako zázrakom som našla chovateľa, ktorý deň predtým zverejnil inzerát s poslednými dvoma fenkami, ktoré už mali štyri týždne. Neváhala som ani sekundu, a hneď sme sa dohodli na sobotňajšiu obhliadku šteniatok a celej psej rodinky. Aira (oficiálne Cylka Jager) nám padla hneď do oka, bola to láska na prvý pohľad. Všetci sme z tej hnedo-bielej guličky boli úplne namäkko. Všetky moje pochybnosti v tom momente opadli, a bolo rozhodnuté!

Snímka obrazovky 2021-03-18 o 18.12.39

Začiatky


Ešte ten istý víkend sme zaobstarali pre Airu potrebnú výbavičku od obojku, pelieška, hračiek.  Za tie štyri týždne som si naštudovala všetko o šteniatkach, pretože som si uvedomila, že si  na nič z obdobia keď bola Candy šteniatko nepamätám. Airu sme si priniesli domov tesne pred Veľkou nocou, takže mala ten najlepší čas na adaptáciu. Mohli sme sa jej všetci venovať. Hneď sa zabývala a začala kopať na záhrade jamu, ktorú rozširovala celý ďalší rok. 😀

Prvé dni a ďalšie  týždne mi dali zo začiatku poriadne zabrať, nakoľko Aira mi robila budíčky už o tretej, štvrtej ráno.  V tom období som začala mať veľké pochopenie pre matky na materskej.  Jazdy v aute si hneď obľúbila. Pochopila, že to je prostriedok, ktorým jej zaručím prechádzku, preto sa do neho za každých okolností rúti ako prvá. Základne povely sme si nacvičili doma, ale absolvovali sme aj výcvik, ktorý sa nám úplne neosvedčil podľa mojich predstáv. Momentálne sme začali absolvovať ďalší, kde nám bolo vysvetlené, že všetko čo sme sa naučili na tom prvom, je vlastne nesprávne. Teraz to prestavujeme, a učíme sa niektoré povely, postupy, nanovo.

Airina poľovnícka povaha sa prejavila už od samých začiatkom. Na všetko čo sa hýbe striehne, a najradšej by to aj hneď ulovila. Ale prekvapivo, je to veľká maznáčka. Jej temperament a výdrž ma neustále prekvapujú. Vybiť je baterky nie je vôbec jednoduché.  Povedať, že sa pre mňa veľa zmenilo s príchod nového člena, nie je pravda. Vedela som, čo obnáša život s domácim miláčikom. Najväčší rozdiel v porovnaní so životom s labradorkou a životom so stavačom je potreba väčšieho množstva pohybu, energie           a neustáleho loptičkovania do zbláznenia.

Dnes sú to už dva roky čo sme si ju priniesli domov (ani sa mi tomu nechce veriť), ale nemenila by som tie jej spokojné zlato- hnedé očká za žiadne iné.

Snímka obrazovky 2021-03-18 o 19.25.03
Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.