Study & Work

Krásnu upršanú sobotu. Dnes som obklopená  hŕbou  kníh.  Pri učení ma napadla zaujímavá téma, o ktorú by som sa s vami rada podelila. A to môj pohľad na prácu popri škole. 

Práca a škola. Táto kombinácia je v mojom živote  už štyri roky, a ja si neviem predstaviť, že by to bolo nejako inak.  Pamätám sa ako som sa nevedela dočkať, kedy už konečne budem mať 16 rokov a začnem brigádovať. Chcela som byť už trošku samostatnejšia, zodpovednejšia a nezávislejšia. Samozrejme, nebolo toľko zamestnávateľov, ktorí by dali prácu nejakej tínedžerke. No, ale občas sa našla nejaká tá jednodňová brigádka. Nikdy ale nezabudnem na telefonát z môjho  prvého zamestnania. Bola to  práca v tanečnej škole. Od nadšenia a všetkej tej radosti som skákala, kričala a pobehovala po celej obývačke. Tak sa to začalo. Smeny, kolegovia, výplata. A musím priznať, že to bolo super. Samozrejme som bola namotivovaná a chcela som sa ukázať v tom najlepšom svetle. Problém začal ako skombinovať prácu so školou. Nájsť rovnováhu. Častokrát sa stalo, že som uprednostňovala prácu pred školou. Čo nebolo veľmi dobré, keďže som bola práve v maturitnom ročníku. A už aj tak som sa nedokázala na školu sústrediť.  Musela som sa naučiť postupne si zadeliť čas na všetko, a ja som nakoniec úspešne odmaturovala. Síce teraz sa na tom smejem,  ale vtedy mi nebolo všetko jedno, bolesti brucha, slzy, pláč, krik. Ale to je iný príbeh. 

Počas prvého ročníka na výške, som vymenila tanečnú školu za obchod s oblečením.  Vyhovovala mi práca cez víkend. Rozvrh v škole som si zostavovala sama,  preto som si to vždy nakombinovala  tak , aby mi to čo najlepšie vyhovovalo.  Kedže som si v tom už našla systém a zlepšila si svoj time-management, všetko už bola hračka. Zistila som, čo ma baví a čo nie. Spoznala som  super ľudí.  Musím priznať, že na kolegov som mala vždy štastie. Preto, keď som sa dostala na  marketingovú stáž do Generali, bola som vďačná, že som konečne v obore, ktorý študujem a môžem získať nové vedomosti a skúsenosti.  Hlavne som chcela robiť niečo, čo ma baví a napĺňa. Ale, čo ma najviac naštartovalo a utvrdilo v mojom smerovaní , nastalo počas leta, keď som bola spolu s ďalšími stážistami vrámci Generali vybraná na prácu na letnom stážistickom projekte. Práca na tomto projekte mi dala naozaj veľa. Najprv som mala dosť veľké obavy ako tému ktorú nám dali na spravocanie zvládneme. Keďže ani jeden z nás nemal doteraz veľkú skúsenosť s poisťovníctvom a podnikateľmi. Ale celý projekt bol veľmi dobrý, mali sme svojich mentorov, ktorí sa nám stále venovali. Pravidelne sme sa stretávali a pracovali. A samozrejme nesmela chýbať ani finálna prezentácia  pred všetkými najdôležitejšími šefmi celej firmy. Poviem vám, že som síce väčšinu leta sedela v práci ale bolo to super.

Dôvod, prečo stojí za to pracovať popri škole je určite ten, že sa naučíte viacej si vážiť veci  ktoré ste si kúpili za svoje “ tvrdo zarobené “ peniažky. Naučíte si plánovať efektívne čas na školu, prácu, koníčky a priateľov. Spoznáte nových ľudí ( kontakt je dôležitý 😉 ), naučíte sa niečo nové. V dnešnej dobe je veľa možností pre mladých či už sú to stáže, work&travel, alebo normálna práca popri škole. Je to na každom z vás, čo si vyberiete. Každý zamestnávateľ dáva prednosť tým, ktorý už počas štúdia mali nejaké to  zamestnanie.  Niekde sa už oťukali. Ak sa hlásite aj na ďalšie štúdium na vysokú školu, tak veľa škôl vyžadujú tiež CV. Chcú mať‘ prehľad mimoškolských aktív a zamestnaní.  Avšak, pri výbere práce je veľmi dôležité, aby bola vykonávaná s potešením,  a nie len pre peniaze. 

 

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.