Prírodná, bio, eko kozmetika? Kto sa v tom má vyznať?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V poslednej dobe ste mohli nájsť na trhu rôzne rady kozmetík s prívlastkami bio, raw, eko, prírodná, vegan či fair trade. Ani mňa však tieto nové trendy produktov neobišli, a postupne zapĺňajú aj prázdne miesta na poličke v  kúpeľni.  Avšak, ako rozlíšiť jednotlivé pojmy, a čo sa za nimi naozaj skrýva?

Význam jednotlivých pojmov: 

Kozmetika s označením eko sa odlišuje už svojim zložením a procesom výroby, ktoré by mali obsahovať menej chemikálií, parabénov, a byť tak viacej šetrné k životnému prostrediu. Taktiež aj samotné balenie je už z recyklovaných materiálov.

Prírodná kozmetika obsahuje ako už názov napovedá prírodné zložky, avšak takýto prívlastok môže dostať akákoľvek kozmetika, ktorá obsahuje hoc i len 1% prírodnej zložky. Preto, je veľmi dôležité preštudovať etiketu produktu čo sa vo flaštičke naozaj ukrýva.

Bio kozmetika by sa mohla  označovať aj ako veľmi čistá kozmetika. Je to preto, že rastlinné zložky, ktoré sú použité pri jej výrobe musia podliehať špeciálnym certifikovaným poľnohospodárstva. Zloženie musí obsahovať len výťažky z byliniek, ovocia a zeleniny.  Nesmú byť testované na zvieratách a neobsahujú žiadne umeliny, silikóny, parfumácie.

Kozmetika označená pojmom veganská kozmetika, garantuje, že v produkte nie sú zakomponované žiadne živočíšne produkty, ba ani, že by produkty boli testované priamo na zvieratách.

Pojem Fair Trade sa používa pre kozmetiku, ktorá obsahuje exotické ingrediencie. Do tejto  kategórie patria prírodné zložky ako sú napr. kokos, argán, ktoré je potrebné ale dovážať. Fair Trade garantuje, že lokálne komunity, ktoré sa podieľali na pestovaní, zbere a exporte, majú kvalitné pracovné podmienky a finančné ohodnotenie.


Toľko k jednotlivým pojmom. A teraz by som vám rada predstavila môj výber z lokálnych slovenských  a českých značiek.

Malinna  je slovenská značka, ktorá stojí za spomenutie a predovšetkým za vyskúšanie . Malinna si získala môj záujem vďaka svojej vlastnej receptúre, ktorá obsahuje hlavne rastlinné oleje, extrakty a morskú soľ. ( milujem všetko,  kde je morská soľ :D)

Prvým produktom je Skin Serum Lavender je to čistiace sérium bohaté na levanduľový, konopný, ľanový olej a viaceroho vitamímov, ktoré pleť perfektne vyčistí. Pomáha odstrániť odumreté kožné bunky, zároveň vyživí  tie zdravé. Napomáha k detoxikácií a redukovaniu vrások, a ak sa niekto trápi s akné, má účinky aj s týmto kožným problémom.

Skin Toner tonikum, vytvárajúce účinnú ochrannú bariéru pleti proti vonkajším vplyvom. Používam ho vždy na čerstvo umytú pleť predtým ako nanesiem sérum, alebo krém na tvár. Pre svoje antibakteriálne účinky sa dá použiť aj ako prírodná dezinfekcia.

DSC_7140

Onest je česká značka, ktorá sa pýši veganským sérom Hyaluronic Face Serum. Táto biela hutnejšia tekutina je určená pre všetky typy pleti. A pomáha zbaviť pleť únavy a dehydratácie. Onest sérum je predovšetkým pre ten typ pleti, ktorá je zaťažená mestským životom a nedostatkom spánku.

CITY PROTECT krém je od ďalšej českej značky Ecce vita, ktorá pracovala na príprave tohto krému dva roky. Je vytvorený pre všetkých nás čo žijeme vo veľkých mestá, a tiež aj v digitálnom veku, kde pleť jednoducho dostane poriadne zabrať rôznymi vonkajšími vplyvmi. Je 100% prírodný. Obsahuje rôzne oleje, vitamíny, omega 3, 6. Čo ma najviac prekvapilo, má v sebe zložku B- karoten, ktorá pomáha zabrániť prieniku modrého svetla do našej pokožky. Modré svetlo vyžaruje zo všetkých displejov, či už telefónov alebo pc.

DSC_7136

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.