Módne kompromisy?

DSC_7785-3

O téme móda a udržateľnosť sa v poslednej dobe hovorí pravidelne, avšak poviem vám, nie je to vôbec jednoduché. Nehovorím, že sa to nedá, ale je to skôr o prestavení vnútorného presvedčenia, a hlavne o sebazaprení. Ja v tomto mám ešte pár medzier. Priznám sa, že doteraz som bola len 2x v sekáči, a na jednom swape. Rada však objavujem a podporujem tvorbu lokálnych dizajnérov, ale nedokážem sa stotožniť s myšlienkou nosiť oblečenie, ktoré nosil niekto koho vôbec nepoznám. Avšak v luxusnej vintage channelke z druhej ruky by som nie, povedať nedokázala. Zaujímavý to paradox. 😀 Teraz trocha ľutujem, že som nebola zvedavšia, a viac nenazerala do šatníkov svojich starých mám, čo za poklady by som tam ponachádzala.

Ako nájsť ten kompromis, byť ženou, ktorá si chce užívať život so všetkými tými krásnymi vecami, ktoré k tomu patria, a zároveň sa necítiť previnilo, aký dopad to má  na prírodu.

Keď si porovnám svoje nákupné správanie za posledné roky, vidím tam naozaj veľkú zmenu a pokrok. Ale hlavne veľký tlak na moju peňaženku. Nemyslím, že nakupujem menej, skôr nakupujem zodpovednejšie. Radšej investujem do kvality, než do kvantity. Nemám taký veľký a naprataný šatník rôznymi kúskami ako majú ostatné blogerky, ale ani som si ešte nevytvorila takzv. capsulový šatník,ktorý by mal zahŕňať len 10 základných kúskov oblečenia. V každej sezóne sa snažím vytriediť kúsky, ktoré sú už nepoužiteľné, alebo tie, ktoré sú v perfektnom stave, ale už ich jednoducho ďalej nosiť neplánujem. Objavila som službu od sekáču Remix, ktorý vykupujú práve oblečenie, ktoré je vo výbornom stave, a dostanú tak druhú šancu, a mne sa tak vráti pár eur.

DSC_7761

Pri kúpe sa snažím upriamiť svoju pozornosť na materiály, ktoré sú kvalitnejšie a viac využiteľné ako sú kašmír, bavlna, vlna alebo ľan. Vyhýbam sa umelinám, a snažím sa siahnuť po kúskom, ktoré sa dajú kombinovať na milión spôsobov, a nie sú len na jedno použitie, takzvaný „výkrik sezóny“. Teší ma fakt, že vo fast fashion reťazcoch nakupujem čo raz menej a menej. Ale občas sa neubránim, a túžba je silnejšia ako zdravý rozum. (Prosím povedzte, že v tom nie som sama.) Je to taká tá sladko – horká kombinácia pocitov, ktorá vo mne lomcuje vždy, keď na terminály uvidím schválené. Keď som kdekoľvek v zahraničí rada navštevujem obchody, ktoré nepoznám, a ktoré doma nenájdem. Spoznávam tak rôzne iné značky, ktoré sa líšia od všetkých tých komerčných, a zisťujem, že je množstvo krásnych obchodov, ktoré fungujú úplne inak. (Cos, White Company, Anthropologie, Other Stories, ME + EM)

Čo som za tie roky odsledovala je práve fakt, že keď si kúpou nie som vôbec istá a necítim sa v tom úplne sama sebou, ale ostatní ma v tom momente prehovoria frázami–  naozaj ti to svedčí, nechápem čo špekuluješ, zober si to a hotovo, vynosíš to, je to praktické atď.  Tak síce si to kúpim, ale potom to zaberá miesto v skrini, prekladám to zo strany na stranu, a ku koncu mi je ľúto, že som tie peniažky investovala úplne inak, a nakoniec to aj tak skončí na kôpke – vyradené.  Takže sa snažím riadiť pravidlom, keď mi  to padne do oka, je to to pravé.

Zľavám sa snažím vyhýbať keď prichádzajú do obchodov. To sa radšej otáčam už vo vstupe predajne. Keď som si to nekúpila doteraz, prečo by práve to, že to je za polovicu, malo zmeniť môj názor?  Ak to nepotrebujem, tak nemá zmyseľ to kupovať, avšak sú veci, ktoré by bol naozaj hriech nekúpiť. Nedávno som takto natrafila práve na krásne Jimmy Choo nude lodičky v 70% zľave. Až sa mi pri pohľade na ne zakrútila hlava. Ak sú to kúsky, na ktoré si už dlho brúsite zuby, a zároveň sú to kúsky, ktoré nikdy nevyjdú z módy a vydržia roky, tak prečo nie? Takto si zaobstaráte kúsok, ktorý je kvalitný, luxusný a nadčasový.  Zároveň pritom nezbankrotujete. Áno, možno to nie je úplne ten správny spôsob udržateľnosti, ale práve ak dáte viac na kvalitu ako kvantitu, máte vyhraté a nemusíte tak často obmieňať jednotlivé kúsky za nové.

DSC_7742

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.