How look studing abroad?

FAA3FB1B-3608-46E7-B6F5-86A3C31B2E4F_1_201_a

Ahooj!

Už sú to dva mesiace, čo som narýchlo opustila univerzitný campus, a vrátila sa domov. Čo vám budem rozprávať. Korona vírus mi prekazil celý môj vysnívaný rok v Anglicku.  A kedže sa mi dosť cnie za školou,  tak som sa rozhodla trošku si zaspomínať a podeliť sa  s vami o tom, ako to na takej anglickej škole vyzerá.

Pri výbere bakalárskeho štúdia som sa moc netrápila. Vedela som kam pôjdem (VŠM / City Univerity – podnikový manažment) Páčil sa mi americký spôsob výučby,  hlavne ich flexibilita. Tým, že som mala aj zabehnutú prácu,  popravde, ani môj mindset nebol nastavený na to žiť niekde vonku. Po bakalárskom štúdiu som vedela, že chcem určite spraviť aj magistra.  Tie tri roky na škole mi ukázali smer, ktorému sa chcem venovať, a čomu sa míľovým obľúkom vyhnúť. A navyše som tam stretla ozaj skvelých ľudí.

Tak, diplom bol v ruke, a húra na ďalšiu kapitolu. Tým, že som si bakalárku obhájila v decembri, do septembra som mala od školy pauzu. Tento čas som  pracovala naplno, čo  ma úplne  utvrdilo v pokračovaní štúdia. Rozposlala som niekoľko prihlášok od Londýna až po sever Škótska. Svojho favorita som mala už dávno – Royal Holloway of London.  Nakoniec sa to aj podarilo. Doteraz si spomínam na všetky tie pocity, ktoré mnou lomcovali, keď som prvý krát prekročila prach univerzity. Bol to pamätný deň. Začalo to mojím úplným premoknutím do nitky. Pre typický anglický dážd. Prenášala som batožinu z jednej strany campusu na druhú, a vôbec som netušila kde budem bývať ( portál na zaregistrovanie  ubytovania mi nefungoval) 😀

Prihláška – dokumenty


V dnešnej dobe je množstvo agentúr, ktoré vám dokážu pomocť sprostredkovať prihlášku,  ale nie je to nič tažké, čo sa nedá zvládnuť. Na rozdiel od tých slovenských škôl netreba žiadne papierovačky a overovania od notára. Každá škola má svoj prihlasovací systém, kde si každý uchádzač vytvorí svoje konto. Ako prvú vec, ktorú som potrebovala bol jazykový certifikát. Zvolila som IELTS. Je najviac používaný a určitým spôsobom aj jednoduchší, keďže ide skôr o základnú znalosť a porozumenie angličtiny. Sú aj iné možnosti ako TOEFL alebo CAMBRIDGE. Test si nenechávajte určite na poslednú chvíľu. Nejaký čas trvá než vám prídu výsledky. Avšak závisí od odboru, ktorý chcete študovať, aká jazyková úroveň  je potrebná. Štandardne to je od 6,5 (B2/C1). Ďalej sú potrebné doporučujúce listy od profesorov, CV, transcript známok, diplom a v poslednom rade motivačný list (niektoré školy žiadajú aj portfólio, ak sa jedná o umelecký obor). Motivačný list mi dal celkom zabrať, to vám nebudem tajiť. Základ je vyzdvihnúť svoje pozitíva, skúsenosti a plány do budúcna. Prímačky sa tam nezvyknú robiť.

Financovanie


Anglické školy sú všetky spoplatnené. Školné je rozdielne pre bakalárskych ako pre magisterských študentov.  Dôležitým faktorom pri výbere školy je aj jej umiestnenie v rebríčku, či sa jedná o  takzvanú  Ivy League Schools (skupina elitných škol), lokality    (veľké mesta vs malé) a tiež obor. Každá škola ponúka tiež aj možnosť poberania štipendia. Tu však je potrebný ďalší motivačný list, kde musíte zdôvodniť, prečo práve vy by ste ho mali dostať.

PELP – jazyková prípravka


Pre-sessional English Language Programmes alebo skrátene PELP, je jazyková pred -prípravka, ktorú ponúka škola počas leta. Síce som si spravila IELTS,  ale v jednej zo štyroch úrovní som nedosiahla požadovaný počet bodov. Preto, mi bola doporučená verzia podmienečného prijatia na školu po absolvovaní tohto kurzu. Dĺžky kurzov sú  rôzne od 8, 6 alebo 4 týždňov. Závisí od chýbajúceho počtu bodov. Z tejto možnosti som nebola vôbec nadšená, ale neskôr sa to ukázalo ako výborná vec, keďže súčasťou kurzu bolo aj získanie znalostí v písaní esejí. Tie mi dali chvíľku zabrať. Hlavne preto, že ich štruktúra je úplne iná na akú som bola na slovenských školách zvyknutá.

Štúdium


To, po čom som túžila bolo štúdium Marketingu.  Bohužiaľ, toto mi spočiatku nevyšlo, no škola sa mi automaticky pokúsila nájsť inú alternatívu. A tou bol International Managment. Dobre som vedela, čo všetko to obnáša a po troch rokoch bakalárskeho štúdia som netúžila sa opäť trápiť so štatistikou alebo účtovíctvom. Už som sa tým začala zmierovať , keď som počas môjho letného PEPLU  náhodou objavila, že škola otvára úplne nový obor a tým je Digitálny Marketing. Nezaváhala som ani deň, hneď som si vybavila aby ma preložili. Druhou dobrou správou bolo, že tento obor sa bude odohrávať priamo v centre Londýna. RHUL má svoje menšie sídlo v Londýne, kde sú najnovšie obory. Celý campus ako aj RHUL je v mestečku Egham, vzdialený 40 minút od centra.  Magisterské štúdium v Anglicku trvá rok. Každý predmet trval jeden mesiac, prevažne prednášková forma doplnená o skupinové zadania. Hodnotenie bolo z dvoch vypracovaných zadaní, jedná sa hlavne o prezentácie a eseje. Všetky zadania sú anonymné, každému študentovi je pridené študentské číslo, pod ktorým odovzdáva všetky zadania, aby sa tak vyhlo nejakému prilepšovaniu/prihoršovaniu. Písomné škúšky sú však na ostatných oboroch bežné. Počet ľudí v ročníku sa pohybuje okolo 30. Sú tu študenti z rôznych kútov sveta. Čo sa týka samotného oboru, tak myslím, že som si nemohla vybrať lepšie. Bolo to presne to, čo som hľadala. Získavam všetky potrebné a hlavne aktuálne poznatky z oblasti online marketingu od profesorov s reálnou praxou.

Život na campuse


Pre študentov, ktorí si chcú niečo zarobiť, je možnosť  pracovať na campuse. Či už v knižnici, v univerzitnom obchodníku,  alebo v kaviarni. Možností je veľa. Akademický rok sa začína WELCOME WEEKOM. Študenti obchádzajú rôzne stánky s rozličnou  ponukou mimoškolských aktivít, krúžkov alebo športových klubov. Ja som bohužial svoj Welcome Week nestihla a nahradila ho antibiotikami. Počas roka je milión spoločenských aktivít, party, ktoré škola orgnazuje. Akcia na ktorú sme sa ale nesmierne všetci tešili,  mala byť na  záver školského roka – Summer Ball. Žiaľ tento rok to nebude.

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.