Capsule Wardrobe

6EF20A08-2DB2-409C-B331-B8ECE3E145A0.JPGČím viac som staršia, a možno aj múdrejšia, uvedomujem si, že hlavne ženy majú skutočne veľa vecí, ktoré častokrát ani nepoužívajú. Či už je to oblečenie, topánky, kabelky atď. Neustále sa ženieme za niečím novým, trendovým, lebo to čo máme doma, nám už jednoducho nestačí. Podliehame hlavne zámerom predovšetkým fast – fashion reťazcov.  Teraz možno nehovorím ako správna blogerka. Ale zamyslite sa nad tým, čo najčastejšie nosíte. Máme plné skrine oblečenia, ale v konečnom dôsledku aj tak nosíme len tie obľúbené. A tých nie je tak veľa. Stále sa vraciame k trom – štyrom obľúbeným kúskom. A tie ostatné  zaberajú len miesto. Vyhodili sme za ne častokrát nemalé peniaze, a stále dúfame, že raz to využijeme, veď je škoda to len tak vyhodiť.

04BA36D0-ADC4-429D-AD7E-FA2C2B87622A

Capsule Wardrobe


Nedávno som však narazila na zaujímavý pojem – Capsule wardrobe, a začala som sa o to viacej zaujímať. Celá myšlienka je zameraná na prehnanú „ konzumáciu“ oblečenia. Chce poukázať na to, že by nám malo stačiť okolo 30 kúskov oblečenia spolu s doplnkami, aby sme mali funkčný šatník na každú príležitosť. Samozrejme, to číslo je len približné, aj keď tie čísla ma prekvapili. Podľa tohto by šatník  mal pozostávať z jedných šiat, z jednej sukne a dvoch párov  topánok.  Fúha ! Veď jedny lodičky, tenisky, čižmy a také tie ťapky na leto, to máme hneď štyri páre. Preto by sme sa určite nemali upínať na nejaké čísla. Je dôležité  vrátiť sa k samotnej myšlienke, čo je vytvorenie si komplexného šatníka na každú príležitosť. Hlavne na šatník, ktorý je ľahko kombinovateľný. Áno, predovšetkým sú to tie kúsky oblečenia, o ktorých som vám už raz písala, to must-have každej ženy.  Aj tu sú nejaké pravidlá, podľa ktorých by nám to malo ísť jednoduchšie.

 • vybrať si svoju farebnú škálu
 • typ postavy, aby strih daného oblečenia zvýraznil všetky prednosti a schoval nechcené nedokonalosti  (teraz nehovorím o  typológii – jabĺčku, hruške, broskynke)
 • klasické kúsky – ktoré môžete nosiť stále aj o 3 roky, a stále to bude mať štýl
 • kvalitné materiály – kašmír, bavlna, vlna

DD4E73A6-4906-4D34-96F6-BF4603FD0E28.JPG

Triedenie


Rannú paniku, čo na seba, zažívame určite každá z nás a pravidelne. Toto je jedným z tých problémov preplneného šatníka. Zbytočne sa ráno zdržujeme, šatník je preplnený a nevieme sa v ňom rýchlo zorientovať. Určite by sme mali robiť pravidelnú údržbu. Ani neviete ako to človeka dokáže naštartovať, hlavne s príchodom prvých jarných dní. Najlepšie na tom bude vyhradiť si jeden deň čisto len pre seba. Uvarte si kávu, pustite príjemnú hudbu, alebo zavolajte kamarátky, aby vám s tým poradili. Základ je si všetko vyskúšať. Vytiahnite všetko oblečenie a spravte si 3 kôpky. Nosím, Charita, Koš. Prvá kategória je veľmi jednoduchá. Tam dáme všetko to, čo ste mali na sebe za posledný rok. Všetko čo radi nosíte. Do druhej kategórie oblečenia, patria tie, ktoré ste vôbec nenosili, necítite sa v tom príjemne, alebo už jednoducho „nesedí“. Ak vám je ľúto oblečenie len tak darovať na charitu, tak je množstvo búrz kam môžete svoje oblečenie zobrať, a za symbolickú cenu predať. Všetko roztrhané, zničené, fľakaté, proste všetko v tom v čom nechcete, aby Vás váš partner alebo hocikto iný nikdy nevidel, treba dať do koša.

896972C8-231E-4237-BB6F-E36FA94B542A 2

Plánovať


Jedno z mojich obľúbených slov. Upracte si svoje oblečenie a samotný šatník tak, aby ste z neho mali radosť ho nosiť. Nielen farebne, ale aj materiálovo. Doprajte si kľudne aj nejaký ten dizajnérsky kúsok, ktorý dokáže aj jednoduché rifle, tričko či trenčok oživiť.  Hlavne pri nákupe rozmýšľajte nad samotným materiálom, aby v lete bol dobre vzdušný, ľahký  ako bavlna alebo ľan, a v zime zasa také, ktoré zahrejú či už vlna, alebo kašmír.

Snímka obrazovky 2019-03-12 o 18.09.29

Pinterest


Ak neviete ako na to, tak určite použite Pinterest. Nesklame nikdy. Stačí dať pár kľúčových slov, a už sa viete pohybovať. Pre mňa je Pinterest plný rôznych nápadov, inšpirácií, hlavne v situáciách,  keď nemám úplne jasno v tom, ako by som chcela veci kombinovať.  A hlavne ak sa jedná o nejaký ten dizajnérsky kúsok, ktorý vyzerá dobre nafotený na stránke obchodu, ale chcem vidieť ako vyzerá v kombináciách s rôznym iným oblečením.

Prehľadnosť


Jedným z typov každého stylistu je uložiť oblečenie do šatníka tak, aby ste si hotové outfity dali pekne spolu.  Uľahčí to potom tie ranné stresy. Jedná sa o nachystanie jednotlivých outfitov tak, ako ho už chcete nosiť.

8353704E-B120-4AAE-B4FB-977B8BCC77A2

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

1 Comment

 1. Viki
  27/03/2019 / 11:40

  super článok 🙂 tiež si pomalyčky reorganizujem šatník a tvoje rady mi v tom ešte len pomôžu

  when pigs fly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.