Fashion revolution

Snímka obrazovky 2017-04-23 o 10.38.52

Módny priemysel na prvý pohľad vyzerá neškodne, priam božsky.  V obchodoch sa  stretávame s krásnym oblečením, ktoré nás už pri pohľade na  výklad  lákajú. Väčšinu nakupujúcich jedine čo  zaujíma je   veľkosť, cena, strih. To odkiaľ oblečenie prišlo alebo z čoho je vyrobené zaujíma len malú skupinku ľudí. Každý kus oblečenia, ktorý kúpime má vplyv na životné prostredie, ešte predtým ako ho prinesieme domov. Avšak,  málo kto si to uvedomuje.

Osobne som sa nikdy  nepozrela do hĺby ako to celé funguje, len som mala  akú takú predstavu. A až vďaka predmetu, ktorý som si zvolila v škole, enviromentálne manažérstvo,  som mala možnosť venovať tomu viac času. Celé to začalo výberom témy seminárnej práce, kde som sa nakoniec rozhodla písať o druhej stránke módneho priemyslu. Problémov je tam veľa, ako znečistenie, veľké plytvanie vody, množstvo prebytočného materiálu, ktoré končí  zbytočne na skládkach a hlavne fast-fashion.

Dnešnej dobe nás veľmi obklopuje fast fashion. Kolekcie už nie sú jar-leto a jeseň-zima. Každý druhý týždeň nájdeme v obchodoch stále nové a nové oblečenie. Predajne sa snažia ukázať zákazníkom, že ich oblečenie je už nemoderné a treba ho vymeniť. Tým, že si domov donesieme nové oblečenie treba mu nájsť aj nové miesto, no lenže čo s tým starým ? Postupne sa vyhodí a končí na skládkach. Málo kto recykluje oblečenie,  alebo podá ďalej. Málo kto si dneska uvedomuje  ako fast-fashion znečistuje životné prostredie.

Počuli ste už o Fashion Revolution? Je to hnutie, ktoré vzniklo na základe toho, že v  Bangladéši došlo pre zlú statiku budovy o život veľké množstvo ľudí. Fashion Revolution sa snaží vytvoriť kvalitné podmienky pre všetky fabriky vo svete,  zaručiť kvalitnejšiu mzdu všetkým robotníkom, a hlavne aby nedošlo k plytvaniu materiálov a znečisťovaniu prírody a pitných zdrojov. Každá spoločnosť má nejaký svoj znak, ktorým sa charakterizujú.  Pre FR je charakteristické oblečenie naruby,  aby bolo vidno štítok oblečenia. Preto každoročne vzniká event- Fashion Revolution Week, aby sa podporila jak myšlienka tak aj udržateľná móda.  Začiatok eventu je 24.04. 2017! Ja osobne som zvedavá, čo tento raz prinesie a rozhodne sa tam pôjdem pozrieť. Doporučujem!

Snímka obrazovky 2017-04-23 o 10.52.44C6ZrkSuWYAQk33u.jpgSnímka obrazovky 2017-04-23 o 10.39.13

    Zdroj fotiek : Fashion Revolution 

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 19.12.04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.